Malatya Su Kaçağı Tespiti

Malatya Su Kaçağı Tespiti

Malatya Su Kaçağı Tespiti

Malatya su kaçak tespiti. Su kaçağı nedir? gibi bir sorunun cevabını aslında çoğumuz tanımlayabiliriz. Gider hatlarından döktüğümüz pis ve temiz suyun borular ile kanala tahliye olması sırasında belirli nedenler ile küçük çatlaklar ya da kırılmaların oluştuğu noktalardan sızan sular su kaçağı olarak tanımlanmaktadır. Su tesisatı borularında oluşan hasarlar, su sızıntısı arızalarına neden olmaktadır. Küçük bir damlamanın yada sızıntının bize ne gibi zararı olacak ki diyerek bir takım önlemler ile sorunu görmezden geliyorsanız büyük hata yapıyorsunuz.

Su Kaçağı Sebepleri

Yaşamımızı sürdürdüğümüz yapılarda zamanla birçok teknik arızalarla karşılaşmamız mümkündür. Bir evde gelebilecek en önemli arızaların başında hiç kuşkusuz su kaçağı gelmektedir. Su kaçağını iki farklı sebep meydana getirir. Sorunsuz bir evde oturmak istiyorsanız dairenin dış görünümünden çok alt yapısına önem vermelisiniz. Çünkü bir dairede oluşacak arızaların %90`ı alt yapı yapımında yapılan hatalardan meydana gelmektedir. Bu hataları en alt seviyeye indirmemiz mümkündür. Su kaçağının nedenlerinden birincisi evin yapım aşamasında kullanılan malzemelerden kaynaklanabiliyor. Kullanılan malzemenin TSE uygun olmayıp sıradan bir malzeme kullanılırsa ilerde hiç ummadığımız sorunlarla karşılaşmamız mümkün olabilir. Malzeme mukavemet değerleri az olan bir malzeme kullanılmamalıdır.

Malatya su kaçagı tespiti

Alt yapı aşamasında su tesisatı için kullandığımız malzemelerin dış ve iç çapına, et kalınlığına ve basınç değerine dikkat etmeliyiz. Zemine döşenen bu borular şebekeden gelen yüksek basınçlara maruz kalarak zamanla en zayıf noktada probleme yol açacaktır. Oluşan su kaçağından dolayı alt kata sızma veya damlama yapacaktır. Özen gösterdiğiniz fayanslarınız veya dolaplarınız zarar görecektir su kaçağına nedenlerden diğeri ise yine alt yapı yapımı esnasında malzemeleri sisteme uygulayan ustalardan kaynaklanan işçilik hatalarıdır. Piyasa da istemediğiniz kadar su tesisatı yapan ustayla karşılaşabilirsiniz. Teknoloji ilerledikçe de yapılan işçilikler daha da basitleşmektedir.

Malatya su kaçak bulma

Su tesisatı için üretilen malzemeler ve makineler sayesinde çok kısa zaman da iş teslimi mümkün olmakta. Bilindiği gibi 20-30 yıl önce su tesisatında demir boru kullanılıyordu. Bu demir borunun ömrü de yaklaşık otuz yıl kadardı. Zamanla oksitlenip çürümeye başlayıp su kaçağına sebep olmaktaydı. Artık günümüzde demir boru yerini plastik boru ve malzemelere bırakmıştır. Plastik borunun yapımı oldukça basit ve risklidir. Bu yüzden son zamanlarda tesisat ustası artmaktadır. Su tesisatı alt yapıda olduğu için ustanızı iyi seçmelisiniz. Dairenize sistemi kurarken kaynakla iki ek parçayı sabitlerken yanlış bir kaynakla bir müddet sonra su sızdırmaya yol açacaktır. Sonuç olarak evinizde su kaçağına birincisi kullanılan malzeme ve ikincisi işçiliği yapan ustadan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Alt yapı hazırlığında bu iki sebebe özen gösterilirse su kaçağı problemi yaşamazsınız.

Su Kaçağı Neden Olur?

  • Tesisatın ucuz fiyatlara yapılıp kalitesiz boru kullanımından,
    –  Tesisatı döşenirken ustaların yaptığı hatalardan,
    – Su sızıntıları tesisatta gelen yüksek basınçtan,
    – Demir tesisat borularının zamanla çürümesinden,
    – Eski yapılarda tesisatın zamanla dayanıklılığını yitirmesi

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

-Duvarlarda boyaların kabarması ve dökülmesi,
-Fayans arasından,beton altından ve seramik içerisinden gelen su sızıntıları,
-Duvarlarda ve tavanlarda meydana gelen küflenme, rutubet ve pis kokular,
-Su tesisatı sızıntısı nedeniyle, tavanlarda görülen ıslaklık ve sarı lekeler,
-Su saatinin kapalı olmasına rağmen dönmeye devam etmesi
-Banyo veya mutfaktan yerlerin,duvarların ve tavanın ıslanması

Bunların hepsi tesisat suyu sızıntılarına örnektir. Eğer bu durumlardan birisi gözleniyorsa makineyle su tesisat borusu kaçağı görüntüleyen firmalardan destek almak gerekir.

Kırmadan Su Kaçağı Testi Yaptırın

04 Şubat 2021
2.546 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?